AVZO v ČR . . . v Loučné nad Desnou jde o něco víc . . . - Kocián Loučná

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

AVZO v ČR . . . v Loučné nad Desnou jde o něco víc . . .

1.
AVZO TSČ ČR... tato zkratka se objevuje u nás víc než dvě desítky let, což znamená že jde o občanské sdružení – Asociace technických sportů a činností s celostátní působností v ČR. Na 10. Sjezdu AVZO v říjnu 2014 schváleny ve Stanovách podle NOZ jako „spolky – neziskovky“. V ČR je registrováno asi 400 těchto pobočných spolků a v našem Olomouckém kraji evidujeme 29 ZO AVZO s počtem až 450 členů různého sportovního zaměření. Hlavním spolkem je AVZO TSČ ČR v Kutné Hoře.
Historie v LOUČNÉ od SVAZARMU k AVZO
Sportovní branná organizace SVAZARMU v Loučné začala svoji činnost v roce 1953 a nejprve to byla motoristická činnost zaměřená na Dětské dny, motoskijörink, Loučenské šlapačky motoristů, plesy, taneční zábavy a svépomocná dílna motoristů.
2
 Od roku 1960 u nás nastává prudký rozvoj střeleckého sportu. V zámeckém parku postavena krytá malorážková střelnice s 12 stavy. Měla vynikající klimatické podmínky k dosažení vysokých střeleckých výsledků. Loučná byla místem okresních přeborů. Uspořádáno několik ročníků krajských soutěží branců a podnikových přeborů Státních lesů Krnov s velkou účastí. Jako zaměstnanec  LZ Loučná jsem soutěže organizoval a řídil jako rozhodčí.  ZO SVAZARMU v Loučné celé desítiletí 1970 – 1980 vedla žebříčky střeleckých výkonů nejen v okrese ale i v kraji. V roce 1987 však střelnice musela být odstraněna. Střelecká činnost však přesto okračovala dalších 25 let. Závodníci, kteří začínali jako žácí pod mým vedením střílí i v seniorském věku. Využívají moderní střelnice v Šumperku, Zábřehu, kde dosud organizujeme vlastní  soutěže a Velké ceny pušky a pistole. Počátkem 21. století se pro náš sport mění podmínky. Střelectví se stává výběrovou a nákladnou činností, nám chybí prostředky, střelnice a hlavně dorost. Střelci mají svoje vlastní zbraně a účast na soutěžích nyní jen na vlastní náklady.

..
3
Moje stručná osobní zpověď a prosba mým nástupcům 
Do Loučné jsem přišel v roce 1950 a s malými přestávkami (vojna apod.) , zde žiji dosud. Měl jsem zde životní zaměstnání u lesů, rodinu, radosti i strasti jako každý občan. V různých aktivitách a povinnostech pokračuji i když jsem v důchodu od roku 1993. Předsedou organizace v Loučné jsem stále od roku 1969. Nejdříve SVAZARMU, později AVZO, a práce neubývá.
Od roku 2004 jsem také členem výkonného výboru AVZO ČR v Kutné Hoře, stejně i předsedou Krajského kolegia Olomoucka AVZO TSČ ČR. Snažím se vychovat nástupce a předat „dílo“  aby někdo pokračoval  když už síly pomalu docházejí.

Od roku 2003 zásadní změna v zaměření ZO AVZO v Loučné
Několik členů a také předseda ZO se od roku 2000 zabývají provozem rybníků Kocián a Neptun v režii Obce Loučná. Zastupitelé rozhodli předat hospodaření a od roku 2003 začínáme se sportovním rybo-lovem. Nová registrace je pod názvem AVZO TSČ ČR ZO Rybník Kocián. Skutečnost, že jsme v AVZO ČR jediná ZO, která má odbornost sportovního rybaření byla jistou atrakcí. Desítiletá historie však potvrzuje správnost rozhodnutí, což potvrzují výsledky a stálý růst výkonů. Roste zájem veřejnosti. Přispěla k tomu Obec Loučná výstavbou objektů, nejprve Rybářská bašta (2003), Tančírny (2010), Areálu pro děti (2011) i ostatních zařízení, které změnilo okolí v turistickou atrakci vysoké hodnoty.  Výsledky ZO Rybníka Kocián lze nejlépe najít na mých "webových" stránkách www.kocianloucna.cz, kde se právě nacházíte a které sám vedu od roku 2007. Můj výběr témat i tvorbu grafiky potvrzuje množství přístupů.

Pozvání do LOUČNÉ NAD DESNOU  . . .
Naše Obecní zastupitelstvo již více než celé desítiletí vytváří podmínky pro zlepšování vzhledu obce, infrastruktury, života obyvatel a rozvoje cestovního ruchu. Snažíme se o to i my svým podílem. Krátce nelze vyjmenovat proč přijet do podhůří Jeseníků, shlédnout množství zajímavých míst a strávit pár dnů ve zdravém prostředí našich hor.
             
Antonín Kaláb, předseda ZO AVZO Rybník Kocián Loučná
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky